• Seconds

    ★★★★★

  • The War Game

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★½

  • Django

    ★★★★

  • Invasion of Astro-Monster

    ★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Ghidorah, the Three-Headed Monster

    ★★★½

  • Culloden

    ★★★★

  • Onibaba

    ★★★★½

  • Diamonds of the Night

    ★★★★½

  • Gate of Flesh

    ★★★★½

  • Mothra vs. Godzilla

    ★★★★

  • The Searching Eye

    ★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★½

  • The Executioner

    ★★★★

  • Matango

    ★★★★

  • Blood Feast

    ★★★

  • Bushido: The Cruel Code of the Samurai

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • King Kong vs. Godzilla

    ★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • The Mad Fox

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • The Day the Earth Caught Fire

    ★★★★½

  • Mothra

    ★★★½

  • Jigoku

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Fires on the Plain

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The Diary of an Unknown Soldier

    ★★★

  • The Ballad of Narayama

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • The Burmese Harp

    ★★★★½

  • A Short Vision

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Godzilla Raids Again

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • White Christmas

    ★★★★

  • Hiroshima

    ★★★★½

  • The War of the Worlds

    ★★★★½

  • Blood of the Beasts

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★★