RobotPolarBear has logged 38 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★
Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
24
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sister

Sister

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★
Edit this entry  
14
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Night and Day

Night and Day

1991
×
★★
Edit this entry  
07
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry