Sort by

Roche has logged 161 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantoms

Phantoms

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★½
Read the review Edit this entry