Sort by

Roche has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★½
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Domino

Domino

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Ugly Dachshund

The Ugly Dachshund

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
And Soon the Darkness

And Soon the Darkness

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry