jesa has logged 105 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Kicks

Kicks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Edit this entry  
04
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Edit this entry  
04
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Edit this entry  
17
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teeth

Teeth

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★½
Edit this entry  
03
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
25
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Vampire On Earth

The Last Vampire On Earth

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
So Undercover

So Undercover

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry