Sort by

Jake has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
20
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★
Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★½
Edit this entry  
31
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry