Sort by

Jake has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Quick Gun

The Quick Gun

1964
×
★★
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry