RSS feed for Rod

Rod has logged 42 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yol

Yol

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Epsilon

Epsilon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lava

Lava

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dance Me to My Song

Dance Me to My Song

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Plonk

Dr. Plonk

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Angel

Black Angel

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Le Boucher

Le Boucher

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
01
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry