RSS feed for Rod

Rod has logged 28 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Careful

Careful

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Otherside of the Wall: The Making of Possession

The Otherside of the Wall: The Making of Possession

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Hell on Earth: The Desecration & Resurrection of The Devils

Hell on Earth: The Desecration & Resurrection of The Devils

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry