Rod has logged 269 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamlet Goes Business

Hamlet Goes Business

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Steven Wilson: Get All You Deserve

Steven Wilson: Get All You Deserve

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Calamari Union

Calamari Union

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Juha

Juha

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interrogation

Interrogation

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nostalghie

Nostalghie

2017
×
Edit this entry  
28
Volcano

Volcano

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry