RSS feed for Rod
  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    I appreciated it more second time around, with some of my previous issues with the film feeling less problematic to the film as a whole. I still don’t quite understand how Curtis (Chris Evans) seems to understand all the Korean that is being spoken to him though...

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★½

    Rating upgrade for being so damn funny and cool as hell. Shane Black needs all the support he can get to continue making bad-ass flicks like this. Cult classic!

  • Color Out of Space

    Color Out of Space

    ★★★½

    Would it have been better without Nic Cage?
    Is it better because of Nic Cage?
    Full Cage with a passion for Llamas is the answer you seek.

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★★½

    Lynch can monkey about any damn time and I’ll eat it up. A pleasant surprise!

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Yep, still rocks as hard as Fukman!

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    3rd time’s still a charm.

    I adore this damn film QT!

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    A mammoth undertaking by all involved, and very much the mature and contemplative older brother to Goodfellas and Casino (as one would probably anticipate), yet not just Scorsese’s greatest hits fare, but right in the freakin’ zone man!

    Another viewing may push it to 5 star status, but it’s not quite Goodfellas, so I think it’ll still fall a tad short of that masterpiece; still it’s gotta be the best film the man has delivered in quite some time!

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    Surely the best film of its kind, Rian Johnson is always meticulous, playful and brilliant, and his latest ode to the ‘whodunnit’ genre is no exception to any of the aforementioned characteristics. 

    Oh, and the entire cast is stunning and knows just the right tone to play at.

    Oh, oh, oh and the title shares it’s name with one of my very fav Radiohead songs!

    Satisfyingly delectable!

  • The Last of Sheila

    The Last of Sheila

    ★★★★½

    Maybe it’s the naff title or lack of availability, but this is quality whodunnit is criminally under-seen. The cast really commits to the cleverly penned Stephen Sondheim and Anthony Perkins script (based on their experience in hosting murder mystery parties), and by the finale I was edging ever-closer to the screen in anticipation of how it would all reveal itself. Thanks to Rian Johnson in highlighting this as one of the inspirations for Knives Out.

  • Monsieur Verdoux

    Monsieur Verdoux

    ★★★★★

    Another Chaplin masterpiece and strangely under-seen and sadly under-appreciated it would seem. I gotta get me a copy of the Criterion blu now, as I’ll be rewatching the hell out of this puppy!

  • Miracle Mile

    Miracle Mile

    ★★★★★

    What a trip! 

    One of those gems that just got lost in the discussion along the way, but will no doubt emerge from the embers into significant cult status. Feels like it belongs in the same universe as After Hours.

    A perfectly ballsy ending that made me applaud!

  • A Silent Voice

    A Silent Voice

    ★★★★½

    A confronting and heartfelt examination of the emotional minefield that is youth. A potent film that should be widely seen.