2014

Rod Sedgwick Rod Sedgwick’s year in review

Rod’s highest rated films

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Norte, the End of History

    ★★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • The Long Day Closes

    ★★★★★

  • Out of Sight

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • The Naked Island

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • 25th Hour

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 413 Films watched
  • 34.4 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

12 Years a Slave

Jan 1

Most Watched

The Grand Budapest Hotel

twice

Enemy

twice

The Staircase

twice

Last Film

Force Majeure

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
306 films
Comedy
82 films
Thriller
81 films
Crime
63 films
Romance
51 films
Fantasy
36 films
Action
36 films
Mystery
35 films
Horror
33 films
Adventure
33 films
USA
167 films
France
89 films
UK
59 films
Germany
37 films
Japan
35 films
Iran
33 films
Italy
22 films
Australia
19 films
Canada
17 films
Belgium
15 films
English
264 films
French
69 films
Japanese
41 films
German
37 films
Spanish
24 films
Czech
15 films
Italian
11 films
Arabic
10 films
Korean
8 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 142 Added 302

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rod’s most liked review

Inside Llewyn Davis

★★★★★

''If it was never new, and it never gets old, then it's a folk song.''

Well haven't we all been waiting a long time for the brothers Coen to inject their brand of special into the atmosphere again, and with the stage set for something as intimate as the music…

More reviews

Rod’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Counselor
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Good Ideas

Films watched in 2014

  • Force Majeure
  • Foxcatcher
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Long Goodbye
  • Berberian Sound Studio
  • The Grand Budapest Hotel
  • Lucy
  • The Drop
  • Obvious Child
  • Baby Doll
  • Wise Blood
  • The Sunset Limited
  • Mr. Turner
  • Norte, the End of History
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Climates
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Starry Eyes
  • Winter Sleep
  • Enemy
  • Three Monkeys
  • Jauja
  • Traffic
  • Jack and the Cuckoo-Clock Heart
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Minuscule: Valley of the Lost Ants
  • Nightcrawler
  • The Skeleton Twins
  • The Mule
  • The Long Day Closes
  • Funeral Parade of Roses
  • Blade Runner
  • Like a thief in the night
  • Out of Sight
  • Boy & the World
  • Gratified
  • Good Ideas
  • Where Is My Friend?
  • Predestination
  • Peeping Tom
  • 8½
  • The Staircase
  • The Staircase
  • Dead Man's Letters
  • A Matter of Life and Death
  • Brief Encounter
  • Under the Sand
  • Frantic
  • The Illusionist
  • Ernest & Celestine
  • Katalin Varga
  • The Insect Woman
  • The Gold Rush
  • Tracks
  • Two Days, One Night
  • Listen Up Philip
  • Interstellar
  • Knife in the Water
  • Secrets & Lies
  • Tess
  • Venus in Fur
  • The Ninth Gate
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Babadook
  • The Naked Island
  • 20.000 Days on Earth
  • Amer
  • Night and Fog in Japan
  • A Most Wanted Man
  • The Apostle
  • Gone Girl
  • Godzilla
  • Gone Girl
  • Rain
  • Millennium Actress
  • Starred Up
  • Distance
  • The Piano Teacher
  • Ichi the Killer
  • 22 Jump Street
  • High and Low
  • My Night at Maud's
  • La Collectionneuse
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Y Tu Mamá También
  • All That Jazz
  • Suicide Club
  • Fed Up
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Edge of Tomorrow
  • Maps to the Stars
  • The Great Beauty
  • George Washington
  • Army of Shadows
  • Le Samouraï
  • Dolls
  • Spider
  • All or Nothing
  • Solaris
  • Lilya 4-ever
  • The Son
  • Chef
  • Suzanne's Career
  • Proxy
  • Wetlands
  • How to Train Your Dragon 2
  • Frank
  • Begin Again
  • The Tracker
  • Charlie's Country
  • 25th Hour
  • Distant
  • Breathless
  • World's Greatest Dad
  • The Man from Earth
  • Coherence
  • Night Moves
  • Calvary
  • The Inbetweeners 2
  • The Rover
  • The One I Love
  • House of Sand and Fog
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Time of the Wolf
  • Northfork
  • Guardians of the Galaxy
  • The Return
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Gozu
  • The Bakery Girl of Monceau
  • The Man Who Planted Trees
  • The Saddest Music in the World
  • When the Last Sword Is Drawn
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Dogville
  • Elephant
  • Swimming Pool
  • The Red Balloon
  • Over the Hedge
  • Bears
  • Neighbors
  • Intolerable Cruelty
  • The 400 Blows
  • Boyhood
  • Bad Education
  • 2046
  • Red Lights
  • Vera Drake
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The World
  • Tropical Malady
  • Head-On
  • 3-Iron
  • Nobody Knows
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • Tim's Vermeer
  • Encounters at the End of the World
  • The Valley of the Bees
  • Locke
  • Marketa Lazarová
  • The Squid and the Whale
  • Witchhammer
  • The Deserter and the Nomads
  • Ida
  • The Sun in a Net
  • A Bittersweet Life
  • The New World
  • Loves of a Blonde
  • Munich
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Broken Flowers
  • A History of Violence
  • The Child
  • Hard to Be a God
  • The Firemen's Ball
  • The Raid 2
  • Sorcerer
  • They Came Together
  • Bad Timing
  • The Zero Theorem
  • Daisies
  • Insignificance
  • Life Itself
  • The Shop on Main Street
  • Birds, Orphans and Fools
  • Eureka
  • Closely Watched Trains
  • A Report on the Party and the Guests
  • Diamonds of the Night
  • The Ear
  • Performance
  • Walkabout
  • Homework
  • The White Balloon
  • Hamoun
  • A Separation
  • The Willow Tree
  • The Day I Became a Woman
  • Under the Skin
  • The Song of Sparrows
  • The Apple
  • Persepolis

See all 413

Highly rated films Rod missed

  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • The Way He Looks
  • Pride
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more