2016

Rod Sedgwick Rod Sedgwick’s year in review

Rod’s highest rated films

  • Persona

    ★★★★★

  • The New Land

    ★★★★★

  • The Emigrants

    ★★★★★

  • Point Blank

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Naked Kiss

    ★★★★★

  • Marketa Lazarová

    ★★★★★

  • Anathema: Universal

    ★★★★★

  • Opeth: The Roundhouse Tapes

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 293 Films watched
  • 24.4 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Junun

Jan 1

Most Watched

Zootopia

twice

Point Blank

twice

Finding Dory

twice

Last Film

After the Storm

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
193 films
Comedy
65 films
Thriller
64 films
Crime
38 films
Romance
36 films
Horror
36 films
Mystery
35 films
Adventure
35 films
Family
24 films
Animation
24 films
USA
149 films
France
52 films
UK
52 films
Japan
28 films
Germany
20 films
Italy
17 films
Canada
9 films
Sweden
9 films
Belgium
8 films
South Korea
6 films
English
209 films
French
47 films
Japanese
29 films
German
27 films
Spanish
18 films
Italian
15 films
Russian
14 films
Swedish
10 films
Latin
6 films
Polish
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 125 Added 187

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rod’s most liked review

Embrace of the Serpent

★★★★★

''Don't let our song fade away''

Such a bold and profound examination of the rape and perversion of indigenous culture, I just couldn't resist journeying back up the river for more enlightenment. One of the great cinematic achievements of this century thus far, and sadly not nearly enough people will ever lay their eyes and ears upon it.

More reviews

Rod’s most liked list

My Top 50 of 2016

The Lobster was considered in my 2015 list due to its release in Australia in that year.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ghosts of Mars
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Anathema: Universal

Films watched in 2016

  • After the Storm
  • Summer Interlude
  • Hunger
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Evolution
  • The Club
  • Toni Erdmann
  • Song of the Sea
  • High Fidelity
  • Zootopia
  • Shame
  • Persona
  • Shock Corridor
  • The New Land
  • The Emigrants
  • The Simpsons Movie
  • David Brent: Life on the Road
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Goldstone
  • The Eyes of My Mother
  • The Limey
  • American Honey
  • The Innocents
  • Things to Come
  • Chevalier
  • Demon
  • Idiocracy
  • Point Blank
  • Pickup on South Street
  • Krisha
  • The Red Turtle
  • Cemetery of Splendour
  • Nocturnal Animals
  • Lost Highway
  • Night Fishing
  • A Rose Reborn
  • Judgement
  • Certain Women
  • The Fallen Idol
  • Finding Dory
  • Piper
  • The Handmaiden
  • Arrival
  • The Naked Kiss
  • Kubo and the Two Strings
  • Tickled
  • Loving
  • Kiss Me Deadly
  • The BFG
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Pete's Dragon
  • Bridget Jones's Baby
  • Hell or High Water
  • The Devil's Trap
  • Marketa Lazarová
  • Wild at Heart
  • Oedipus Rex
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Anathema: Universal
  • Elle
  • Tamako in Moratorium
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Opeth: The Roundhouse Tapes
  • Linda Linda Linda
  • Landscape Suicide
  • Hour of the Wolf
  • My Scientology Movie
  • Wreck-It Ralph
  • Tokyo Sonata
  • Love and Death
  • 21 Jump Street
  • Images
  • The Magnificent Ambersons
  • Wings of Desire
  • De Palma
  • The Cave of the Yellow Dog
  • 20.000 Days on Earth
  • Swiss Army Man
  • Heat
  • Hail, Caesar!
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Neon Demon
  • The Shallows
  • The Secret Life of Pets
  • The Jungle Book
  • Destino
  • The Headless Woman
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Eraserhead
  • Our Time, Our Story
  • A Brighter Summer Day
  • Sausage Party
  • Lightning
  • The Prestige
  • Opeth: Lamentations
  • Klute
  • Twenty-Four Eyes
  • Sound of the Mountain
  • Rams
  • Two in the Shadow
  • Floating Clouds
  • Yearning
  • When a Woman Ascends the Stairs
  • Hitchcock/Truffaut
  • The Trouble with Marnie
  • Marnie
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Benny's Video
  • The Private Life of Sherlock Holmes
  • A Hard Day's Night
  • Mephisto
  • Sing Street
  • O Lucky Man!
  • The Wailing
  • The Nice Guys
  • The Traveler
  • Cosmos
  • O.J. Made in America
  • Slacker
  • The Fifth Seal
  • Dazed and Confused
  • Sonatine
  • Charulata
  • Saturday Night Fever
  • The Lovers on the Bridge
  • Green Room
  • A Scanner Darkly
  • The Ardennes
  • Everybody Wants Some!!
  • Embrace of the Serpent
  • Embrace of the Serpent
  • A Bigger Splash
  • Alphaville
  • Megamind
  • Rebel Without a Cause
  • The Goonies
  • Toy Story
  • The Leopard
  • The Killing Fields
  • Piper
  • Finding Dory
  • That Obscure Object of Desire
  • The Milky Way
  • Another Year
  • Babel
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Dancer in the Dark
  • Viridiana
  • Tag
  • The Falcons
  • Keanu
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Over the Garden Wall
  • Oranges and Sunshine
  • I Am Love
  • Coffee and Cigarettes
  • The Limits of Control
  • Night on Earth
  • Zootopia
  • Only Lovers Left Alive
  • Sorcerer
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Fidelity
  • American Psycho
  • Ghosts... of the Civil Dead
  • Blackhat
  • Hush
  • A Field in England
  • The Otherside of the Wall: The Making of Possession
  • The French Connection
  • Possession
  • Mustang
  • Cléo from 5 to 7
  • Midnight Special
  • The Verdict
  • DumbLand
  • Rabbits
  • High-Rise
  • Halloween
  • The Aftermath
  • Ghosts of Mars
  • Village of the Damned
  • Escape from L.A.
  • Vampires
  • Escape from New York
  • Starman
  • Prince of Darkness
  • Christine
  • RoboCop
  • Empty
  • Castaway on the Moon
  • Our Little Sister
  • The Peanuts Movie
  • Dogtooth
  • Paris, Texas
  • The Witch
  • Deadpool
  • Son of Saul
  • The Invitation
  • James White
  • L'Eclisse
  • La Notte
  • Angel's Egg
  • Viy

See all 293

Highly rated films Rod missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • 13th
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro
  • A Silent Voice
  • How to Build a Time Machine
  • Gleason

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more