Luis has logged 134 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
29
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Accused

The Accused

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★½
Edit this entry  
16
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
St. Agatha

St. Agatha

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Parallel

Parallel

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Doll

Black Doll

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
The Sad House

The Sad House

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gauguin: Voyage to Tahiti

Gauguin: Voyage to Tahiti

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Ana & Bruno

Ana & Bruno

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★★
Edit this entry