• Titanic

    ★★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★

  • Cube

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

  • Mimic

    ★★★

  • Contact

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Habit

    ★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • The Craft

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★★

  • GoldenEye

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Hackers

    ★★

  • Clueless

    ★★

  • Bad Boys

    ★★

  • Mary Shelley's Frankenstein

    ★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • Crumb

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★

  • The Crow

    ★★★

  • Cronos

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • M. Butterfly

    ★★★

  • The Fugitive

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • Alien³

    ★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★

  • Tetsuo II: Body Hammer

    ★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Naked Lunch

    ★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Rocketeer

    ★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

    ★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Predator 2

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Darkman

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★★

  • La Femme Nikita

    ★★★★

  • Tremors

    ★★★

  • Puppet Master

    ★★★

  • Licence to Kill

    ★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★