• Bad Taste

    ★★★★

  • The Running Man

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • Near Dark

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Innerspace

    ★★★★★

  • The Living Daylights

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Spaceballs

    ★★★★★

  • The Witches of Eastwick

    ★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Angel Heart

    ★★★★★

  • Dolls

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★

  • The Stepfather

    ★★★

  • Street Trash

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★

  • From Beyond

    ★★★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Maximum Overdrive

    ★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Labyrinth

    ★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Poltergeist II: The Other Side

    ★★

  • House

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • Fright Night

    ★★★★★

  • Weird Science

    ★★★★

  • Legend

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★

  • Lifeforce

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★

  • A View to a Kill

    ★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★★

  • The Adventures of Mark Twain

    ★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • Night of the Comet

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • C.H.U.D.

    ★★★

  • The Karate Kid

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★★

  • Children of the Corn

    ★★★

  • Poison for the Fairies

    ★★★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★

  • The Dead Zone

    ★★★★

  • Never Say Never Again

    ★★★

  • Twilight Zone: The Movie

    ★★★