• The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Satanic Pandemonium

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Trilogy of Terror

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★

  • American Graffiti

    ★★★★

  • Live and Let Die

    ★★★★

  • Coffy

    ★★★★

  • Soylent Green

    ★★★★★

  • Sisters

    ★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★

  • Blacula

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Frogs

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • The Abominable Dr. Phibes

    ★★★

  • Crimes of the Future

    ★★★

  • The Book of Stone

    ★★★★★

  • Stereo

    ★★★

  • Barbarella

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Destroy All Monsters

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Even the Wind Is Afraid

    ★★★★

  • Witchfinder General

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Marnie

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Tales of Terror

    ★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Black Sunday

    ★★★★

  • Village of the Damned

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Night of the Demon

    ★★★★

  • The Vampire

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★★

  • El rey del barrio

    ★★★★

  • Dead of Night

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★★