Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
14
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
SK8 the Infinity

SK8 the Infinity

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Edit this entry