Sort by

Connor has logged 341 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry