• The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Grease

    ★★★

  • I Wanna Hold Your Hand

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • A New Leaf

    ★★★★

  • M*A*S*H

    ★★★½

  • Easy Rider

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Cat Ballou

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ½

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory