• The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • My Hero Academia: Heroes Rising

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • 6 Underground

    ½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★½

  • 1917

    ★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • The Irishman: In Conversation

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★½

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★★

  • The Addams Family

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★½

  • Battle at Big Rock

    ★½

  • Tall Girl

    ½

  • Bad Education

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Twentieth Century

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The King

    ★½

  • The Laundromat

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Dark Phoenix

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★½