Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Sing Street

Jan 8

Last Film

Lady Bird

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Thriller
39 films
Action
37 films
Adventure
34 films
Sci Fi
34 films
Comedy
31 films
Crime
24 films
Horror
23 films
Mystery
20 films
Romance
19 films
USA
139 films
UK
31 films
Germany
8 films
France
8 films
Canada
7 films
New Zealand
7 films
Japan
4 films
Mexico
3 films
Australia
3 films
Hong Kong
3 films
English
147 films
Spanish
20 films
French
15 films
German
10 films
Japanese
8 films
Russian
8 films
Italian
6 films
Cantonese
5 films
Chinese
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Romario’s most liked review

La La Land

★★★★★

Magical, best movie of 2016

More reviews

Romario’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Loving
Average weighted rating:

3.5

Films Romario watched in 2017

  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Graduate
  • Rango
  • Steve Jobs
  • The Town
  • The New World
  • His Girl Friday
  • Coco
  • Tropic Thunder
  • Synecdoche, New York
  • The Babysitter
  • Moulin Rouge!
  • Nerve
  • Justice League
  • The Visit
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Rear Window
  • Fantastic Mr. Fox
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor: Ragnarok
  • What We Do in the Shadows
  • Babel
  • High-Rise
  • Star Trek
  • Silence
  • Fences
  • Loving
  • T2 Trainspotting
  • It
  • The Big Sick
  • It Comes at Night
  • Baby Driver
  • Life
  • Across the Universe
  • The Lego Batman Movie
  • Okja
  • Beauty and the Beast
  • Kong: Skull Island
  • Alien: Covenant
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Founder
  • Annabelle: Creation
  • The Ides of March
  • Deepwater Horizon
  • Titanic
  • The Intern
  • Apollo 13
  • The Aviator
  • Dunkirk
  • Creed
  • X-Men
  • The Lion King
  • Kill Bill: Vol. 2
  • The Thing
  • Vertigo
  • Die Hard
  • Oldboy
  • American Psycho
  • Amélie
  • District 9
  • Trainspotting
  • Aliens
  • Spider-Man: Homecoming
  • Prometheus
  • Shaun of the Dead
  • Green Room
  • Finding Dory
  • Hail, Caesar!
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Children of Men
  • Looper
  • Shutter Island
  • Prisoners
  • Nocturnal Animals
  • Wonder Woman
  • Pan's Labyrinth
  • Apocalypse Now
  • Iron Man 3
  • Iron Man 2
  • Raiders of the Lost Ark
  • Get Out
  • Mulholland Drive
  • The Pianist
  • Iron Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Lost in Translation
  • Big Hero 6
  • Donnie Darko
  • Drag Me to Hell
  • Jaws
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Under the Skin
  • The Departed
  • Psycho
  • Spirited Away
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Big Little Lies
  • Doctor Strange
  • American Beauty
  • WALL·E
  • Memento
  • Inside Llewyn Davis
  • A Clockwork Orange
  • The Witch
  • GoodFellas
  • Fargo
  • It Follows
  • Logan
  • The Lobster
  • The Silence of the Lambs
  • Jurassic Park
  • Reservoir Dogs
  • Split
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Big Lebowski
  • No Country for Old Men
  • Sicario
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Blade Runner
  • Taxi Driver
  • Moonrise Kingdom
  • Se7en
  • The Social Network
  • Alien
  • John Wick: Chapter 2
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Shining
  • Drive
  • Ex Machina
  • The Revenant
  • Crash
  • The Grand Budapest Hotel
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Inside Out
  • The Hateful Eight
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Hacksaw Ridge
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight
  • Hidden Figures
  • Walk the Line
  • Arrival
  • Ocean's Eleven
  • The Truman Show
  • Back to the Future
  • Forrest Gump
  • Sing Street

World Map

Highly rated films Romario is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more