Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • High Score

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 181 Films watched
  • 18.1 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Ready or Not

Jan 3

Most Watched

Harry Potter and the Order of the Phoenix

twice

Last Film

Borat Subsequent Moviefilm

Oct 27

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
97 films
Adventure
45 films
Action
43 films
Comedy
43 films
Thriller
37 films
Sci Fi
36 films
Crime
24 films
Fantasy
24 films
Romance
22 films
Mystery
21 films
USA
141 films
UK
26 films
France
12 films
Germany
11 films
Japan
9 films
Canada
7 films
Spain
7 films
South Korea
4 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
English
161 films
Spanish
25 films
French
24 films
Japanese
14 films
German
13 films
Italian
10 films
Russian
5 films
Korean
5 films
Cantonese
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 83 Added 254

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Romario’s most liked review

I'm Thinking of Ending Things

★★★★½

Charlie Kaufman made the most Charlie Kaufman movie ever. Now i'm gonna be depressed all the week.

If i had to describe I’m Thinking of Ending Things, i would said that like a weird child of Eternal Sunshine of the Spotless Mind and Synecdoche, New York and if you like…

More reviews

Romario’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Gabo: The Creation of Gabriel García Márquez
Average weighted rating:

3.5

Films Romario watched in 2020

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • High Score
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Haunting of Bly Manor
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Logan Lucky
  • Challenger: The Final Flight
  • Lion
  • Casino
  • Our Planet
  • The Incredible Hulk
  • We Need to Talk About Kevin
  • Dazed and Confused
  • Beautiful Boy
  • Into the Wild
  • Aladdin
  • Men in Black
  • The Neon Demon
  • Kiki's Delivery Service
  • Doctor Sleep
  • Onward
  • American History X
  • School of Rock
  • Dallas Buyers Club
  • The Exorcist
  • Being John Malkovich
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Life of Brian
  • The Devil's Advocate
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Rebel Without a Cause
  • Gattaca
  • Kung Fu Panda
  • Bridge of Spies
  • If Beale Street Could Talk
  • Grease
  • Bumblebee
  • Big Fish
  • Short Term 12
  • Alita: Battle Angel
  • Barry Lyndon
  • Elephant
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Last Temptation of Christ
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Guest
  • The Lovely Bones
  • Paris, Texas
  • All About My Mother
  • Mudbound
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Anima
  • Wildlife
  • Rope
  • Mad Max
  • Brazil
  • Castle in the Sky
  • Blood Diamond
  • Love, Rosie
  • Godzilla
  • Paul
  • The Gentlemen
  • Three Identical Strangers
  • The Host
  • Ready Player One
  • Poltergeist
  • Sleepless in Seattle
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Pacific Rim
  • Rocketman
  • Hamilton
  • Baby Driver
  • Back to the Future Part III
  • The Platform
  • Slumdog Millionaire
  • Carrie
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Hustlers
  • Mandy
  • Chinatown
  • Do the Right Thing
  • Beetlejuice
  • Heat
  • The Theory of Everything
  • Climax
  • Back to the Future Part II
  • Da 5 Bloods
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Glass
  • Watchmen
  • Swiss Army Man
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Raw
  • Tangled
  • mid90s
  • Burning
  • Gabo: The Creation of Gabriel García Márquez
  • Shoplifters
  • Boogie Nights
  • Groundhog Day
  • Brokeback Mountain
  • Rosemary's Baby
  • Magnolia
  • Frances Ha
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Frozen II
  • Hereditary
  • The Iron Giant
  • Mirror
  • Grave of the Fireflies
  • Midsommar
  • La Haine
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Tokyo Story
  • Akira
  • Memories of Murder
  • The 400 Blows
  • Stalker
  • Seven Samurai
  • The Breakfast Club
  • Chungking Express
  • Sunset Boulevard
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Almost Famous
  • Corpse Bride
  • 21 Jump Street
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For a Few Dollars More
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Mission: Impossible III
  • In the Mood for Love
  • A Most Violent Year
  • The Wailing
  • Wind River
  • This Is Spinal Tap
  • Gone Girl
  • Blindspotting
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Big Short
  • Interstellar
  • Inception
  • The Invisible Man
  • Little Women
  • Romeo + Juliet
  • Oculus
  • Uncut Gems
  • Carlito's Way
  • Star Trek Into Darkness
  • Run Lola Run
  • 8½
  • On the Waterfront
  • The Wizard of Oz
  • Lawrence of Arabia
  • Scarface
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Bad Boys for Life
  • 1917
  • Pain and Glory
  • Eddie the Eagle
  • The Two Popes
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez
  • Ready or Not

World Map

Highly rated films Romario is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • What the Constitution Means to Me
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more