Sort by

Roman has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coronation

Coronation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shock

Shock

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Voorhees - A Friday The 13th Fan Film

Voorhees - A Friday The 13th Fan Film

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lucky

Lucky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gillymuck

The Gillymuck

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Mulan: Rise of a Warrior

Mulan: Rise of a Warrior

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry