Roman has logged 241 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Storks

Storks

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry