• The Shooting

    The Shooting

    ★★★½

    THE SHOOTING is the wild west at its most bare. An 80 minute deathmarch under the sun. Jack Nicholson’s face was made for the western. Far from his greatest performance, but an exclamation of his talents adding a deeper element to every movie he appears in. When Nicholson makes his appearance you feel the ENTIRE film shift. Main characters move to their heels, the drama dials up.

    The catalyst of this film generates its story in one of the sharpest,…

  • Redline

    Redline

    ★★★★

    Unbelievably fun. 

    Like hooking up an animated IV and letting some of the medium’s most breathtaking work take over. Images roar like a V8 and pop like bubblegum. Firing off all cylinders at once and throttling the viewer. 

    Worth the $4 rental price on Amazon. Check it out.

  • Elevator to the Gallows

    Elevator to the Gallows

    ★★★★½

    Miles Davis’ rattling percussion and crashing cymbals underlines a snappy paced noir. Its form defies so many structural norms I can’t believe it wasn’t a recent release. It feels fresh and unfamiliar, and then if that wasn’t enough, it has a photo finish that will make you fall in love with it.

    Highly highly highly recommend you prioritize this.

  • Men

    Men

    ★★

    I let my thoughts marinate on this one, and I’m surprised to come away disappointed and bothered.

    Annihilation and Ex Machina are glamorous in how Garland unwinds the gears of science-fiction. Not exclusive to the screenplay, but the visual patience of his eye. Allowing our thoughts to ruminate in a cleverly designed narrative trapping. The Shimmer and Nathan’s facility are intricately and intimately defined spaces for the characters to maneuver, that in the end, serves as a visual extension of…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★½

    They are one person

    They are two alone

    They are three together

    They are for each other

    A refraction of cinematic light. A spellbinding prism of self imprisonment that duplicates the psychophysical integrity of dividing organisms. Alex Garland’s dream-like approach envelopes his subjects in a landscape all his own.

    Watching them; helplessly hoping...

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★

    TAMPOPO is a delightful piece of storytelling on the interconnectivity of food and the ritualistic tendencies of cultural cornerstones. Pitched as a food-y Western, TAMPOPO isn’t the movie I expected. It’ll make you hungry. Watch it on a full stomach. 🍜

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    TOP GUN still rules. Tony Scott’s mid-80s flight fest is an impossibly easy and charmingly cheesy watch. Thrilling aerial combat, bromance in every scene, and Scott doing some work with sunlight in this. Silhouettes and multi-colored skies. Supersonic cinema. 

    Best movie kiss ever. The constant teasing of “take my breath away” until Scott commits when they commit to their feeling. The chilly blue hue as their bodies merge is undeniable.

    I know we dig at the homoerotic tendencies bubbling between…

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    A science-fiction daydream. Alex Garland’s debut feature picks at the nucleus of sci-fi. Reflecting on existence in the shadows of creation. Simultaneously hopeful and cynical. A proper representation of scientific advancements in a world dressed with organic life. 

    Garland piecing together scenes at Nathan’s research facility with shots of the natural world around his characters and how that peeks into this cornered, edged, underground facility beams with confidence. Simple visual storytelling techniques.

    Going to follow this up with re-watching ANNIHILATION in preparation for MEN. 🔥

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    I did some prep for Obi-Wan, and this movie is the gift that keeps on giving. Each subsequent viewing highlights a different part of the movie that I didn’t appreciate before. This time, the editing stands out in particular. There is a lot going on in this movie, but its very snappy. Never letting scenes overstay their welcome and getting to the next sequence with ease. The action is exciting and all of the dramatic moments that develop the narrative…

  • Apocalypto

    Apocalypto

    ★★★½

    Consistent and really well paced. Not really sure what it is exactly that Mel Gibson is aiming for as far as thematic undercurrent, but as a pure adrenaline piece, it achieves such with an alarming sense of ease. Must have been a tough shoot. Wild ride.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    We’re twenty-eight (!) films into the Marvel Cinematic Universe, and with the inclusion of the Disney+ miniseries, we’re well above 30 entries into the expansive universe. For the first time ever, one of their films actually has a cinematic style thanks to Sam Raimi. The camera tilts, pops, zooms, crashes, whirs, splits, plummets, and soars all over this world in a welcome effort. It is so defiant of the franchise’s norms and bland visual style, that when characters weren’t talking…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    RAWR means, “I love this movie so fucking much”, in dinosaur. 🦖🦕