Roman has logged 528 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Is Not Berlin

This Is Not Berlin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Série noire

Série noire

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Euphoria of Being

The Euphoria of Being

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lorena, Light-footed Woman

Lorena, Light-footed Woman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drawings Against Bullets

Drawings Against Bullets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
He Dreams of Giants

He Dreams of Giants

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blowin' Up

Blowin' Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry