Roman has logged 54 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Depraved

Depraved

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mexican Suitcase

The Mexican Suitcase

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wall of Mexico

The Wall of Mexico

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Birders

Birders

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evelyn

Evelyn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Sanctorum

Sanctorum

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reign of Terror

Reign of Terror

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Guilt of Janet Ames

The Guilt of Janet Ames

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry