Sort by

Roman has logged 83 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Laserblast

Laserblast

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Paying the Piper

Paying the Piper

1949
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Pied Piper

The Pied Piper

1933
×
★★★
Edit this entry  
29
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hand of Death

Hand of Death

1962
×
★★½
Edit this entry  
17
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beach Party

Beach Party

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Narcotic

Narcotic

1933
×
★★½
Edit this entry  
22
How to Undress in Front of Your Husband

How to Undress in Front of Your Husband

1937
×
Edit this entry  
15
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Convoy

Convoy

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crank

Crank

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry