Sort by

Luke has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Busting a Nut

Busting a Nut

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★½
Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meet the Patels

Meet the Patels

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hustle

The Hustle

2019
×
Edit this entry  
17
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry