ronwoo has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Diner

Diner

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Kamen Rider Zero-One The Movie: REAL × TIME

Kamen Rider Zero-One The Movie: REAL × TIME

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lullaby to Kill

Lullaby to Kill

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
Edit this entry  
15
The Inugamis

The Inugamis

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Unholy Women

Unholy Women

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
17
Cyber Ninja

Cyber Ninja

1988
×
Edit this entry  
16
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Asadas!

The Asadas!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Temple

Temple

2017
×
Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
01
Daughters

Daughters

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★½
Edit this entry  
21
Zelda no Video

Zelda no Video

2003
×
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bleach

Bleach

2018
×
Edit this entry  
12
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
hana & alice

hana & alice

2004
×
Edit this entry  
02
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★½
Edit this entry  
21
Kidan Piece of Darkness

Kidan Piece of Darkness

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Zëiram 2

Zëiram 2

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
06
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
Edit this entry  
26
Zëiram

Zëiram

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Slender Man

Slender Man

2018
×
Edit this entry  
21
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
Edit this entry  
16
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
05
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry