RSS feed for Kat
  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    This is dull. I couldn't even finish it! Sorry! I might give it another try someday but it's boring, with little or none emotional connection to the characters.

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★★★

    "your tits are stupendous" is the best line in cinema history.

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★

    It was okay I guess. I didn't understand what they were talking about 95% of the movie but at least I got to see Margot Robbie in a bubble bath drinking champagne.

  • Down with Love

    Down with Love

    ★★★½

    Her outfits were always perfect!

  • The Lake House

    The Lake House

    ★★

    I could see the "twist" a mile away.
    Still, Keanu and Sandra are great together.

  • The Devil's Candy

    The Devil's Candy

    ★★★★★

    this is a perfect movie.

    Full review soon

  • Amistad

    Amistad

    ★★

    The most boring movie ever

  • Always Be My Maybe

    Always Be My Maybe

    ★★★

    cute

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★½

    One of the best horror remakes ever. The Gore is perfect, I mean that last scene is perfection.
    I don't like the "black things come out of demon's mouth" cliché, but up the vagina? That's interesting!

    Note: I may be exaggerating in my review but it's truly a great movie, watch it.

  • Clown

    Clown

    What was you doing timmy?

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★

    It was sweet and fun, but it didn't click with me. I don't know, it just didn't make me feel a lot of the things it was supposed to make me feel.

  • xXx: Return of Xander Cage

    xXx: Return of Xander Cage

    ★★

    Rory McCann thirst watch
    Thrilled when I found out Ruby Rose was in this.