Rory has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinderella

Cinderella

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Poltergay

Poltergay

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry