Sort by

rosa ! has logged 824 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
Edit this entry  
26
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry