Sort by

RosalindPaprika has logged 199 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Youth

Youth

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Too Many Ways to Be No. 1

Too Many Ways to Be No. 1

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle Fighters

The Miracle Fighters

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monkey King: Hero Is Back

Monkey King: Hero Is Back

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Be Number One

To Be Number One

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Masters In The Forbidden City

Masters In The Forbidden City

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Da Hu Fa

Da Hu Fa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crayon Shin-chan: Action Mask vs. Leotard Devil

Crayon Shin-chan: Action Mask vs. Leotard Devil

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King of Beggars

King of Beggars

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If You Are the One

If You Are the One

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Is Not Blind

Love Is Not Blind

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories

Memories

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry