Sort by

stephanie has logged 36 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Birthday

Birthday

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Plus One

One Plus One

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Destinée

Destinée

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Part Deux

Part Deux

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Here

Here

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry