Sort by

bri has logged 89 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trust

Trust

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
XX

XX

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Girl Like Her

A Girl Like Her

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry