Sort by

rosiesmith has logged 53 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Una

Una

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sighting

The Sighting

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Afterlife

It's a Wonderful Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Confetti

Confetti

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry