Sort by

rosiesmith has logged 614 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tucked

Tucked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Date with Drew

My Date with Drew

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Case 39

Case 39

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Way

The Way

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scenes of a Sexual Nature

Scenes of a Sexual Nature

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Right

The Last Right

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry