Sort by

rosie has logged 62 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Chiara

A Chiara

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taylor Swift: Journey to Fearless

Taylor Swift: Journey to Fearless

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry