• Ma

    Ma

    ★★★★

    the most relatable part of the movie was when haley drunkingly told maggie “you’re so pretty” and then kissed her. seeing the head of a penis kinda shook me to my core but that’s cinema for you! octavia spencer is a gift to us all, but what’s new 
    also my mom turned to me and asked if the main girl was the same one who had a sex scene with another girl in booksmart so that conversation happened. i need to stop bringing my mother to watch these movies with me

  • My Babysitter's a Vampire

    My Babysitter's a Vampire

    ★★★★

    no one can take the love i have for the movie and have had for the past decade, it’s truly a classic. also i had the biggest crush on benny and erica, they were my bisexual awakening

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

    pikachu is my son and i would die for him

  • Lemonade Mouth

    Lemonade Mouth

    ★★★★

    the start of my love for naomi scott. she’s so gone? iconic, the song of our generation. one second of determination > the entire beatles’ discography

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    watched this instead of the super bowl and i’m pretty sure i had a better experience even if i did cry 3 times

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    when lady bird jumped out the car i really felt that

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    i’m gonna fight every boy except gabe in this movie :( also haha this cut a little too deep and i loved every second of it, elsie did such a good job and i loved her as kayla! gucci 👌

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

    This is how I wished junior was going for me, but I’ll just have to settle for watching this movie thousands of times well into my senior year. Such an adorable movie, I loved all the characters in it and it was a faithful adaptation from Jenny Han’s novel.

  • Room

    Room

    ★★★★

    The performances from Brie and Jacob are incredible. I’ve seen this movie countless of times and I can’t help but cry every time. It’s truly a beautiful film

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

    brie larson as envy adams. that’s it that’s the review.