Sort by

rot has logged 101 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Clerk

Clerk

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Last Days

Last Days

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kurt Cobain: About a Son

Kurt Cobain: About a Son

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Edit this entry  
04
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Men

Men

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
David Spade: Nothing Personal

David Spade: Nothing Personal

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Traffic

Traffic

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry  
30
The Bubble

The Bubble

2022
×
Edit this entry  
29
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

2022
×
★★
Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry