• Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★★★

    Clifford the Big Red Dog was actually really cute! If you’re a dog lover you’re going to really enjoy this movie like I did. I wasn’t excited going into this but came out surprised. Clifford is adorable and fun and I actually liked the characters and message. Check out Clifford it’s cute

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    Gotta say I was really disappointed with Eternals  it started strong but just ended dull imo. My favorite of the Eternals were Phastos, Ikaris and Thena but the others were ok. Chloe Zhao I respect the direction she took but it just wasn’t my forte. I’m glad people love it though.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★★

    Last Night in Soho  might just be my new favorite film of 2021. Edgar Wright’s direction, performances, production design, horror and score really invested me. 3rd act is insane and it will blow your socks off.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    The French Dispatch  is another fun, quirky adventure from Wes Anderson that made me laugh a good amount. It’s pacing was strong though as the 2nd and 3rd act got started it did get slower. Great performances I had a good time.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    Dune is yet another banger from Denis Villeneuve himself… not surprised. While this isn’t my favorite film from him he still manages to impress with this spectacle. #Dune  is the definition of the cinematic experience. Not perfect but very good.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★½

    The Last Duel is Ridley Scott’s best since the Martian. It’s brutal and tough to watch be prepared. The fights are below the belt the most brutal since Battle of the Bastards in GOT. Jodie Comer steals the movie. Epic brutal film.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    Not only is Halloween Kills  one of the worst installments in the series. It’s one of the worst films I’ve seen this year. Yikes what a dud. Review coming soon!

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★½

    I’m wrecked man! No Time to Die  is the perfect conclusion I could possibly ask for in Daniel Craig’s last run as Bond. Amazing action, character building and emotional pay off that is earned. I was bawling by the end hats off to Craig and Cary for making a perfect conclusion 👏👏

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

    Just saw Venom Let There be Carnage  anddddd it is better than the first movie…. But that isn’t saying much. I like the relationship more with Eddie and Venom. But not crazy about the PG13 rating, wanted more Carnage. It was ok not terrible.

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★★★

    One of the most intense films I’ve seen this year… don’t miss this one!

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    Just watched Dear Evan Hansen and man people were right I did not like this movie. Lead character was dull, too long, cringy and just bland. No denying Ben Platt is a very good singer but I just did not like his character and choices. Best characters his friend and Kaitlyn Dever!

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★★

    Shang Chi and the Legend of the Ten Rings is far and away the best solo MCU movie since Winter Soldier. I loved it more than Black Panther, Thor Ragnarok and Doctor Strange. Simu Liu is a star in the making for the future. Tony Leung might be the stealer. Best fight sequences I’ve seen in a while. Loved it