Sort by

Andy has logged 166 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serial Killers: The Real Life Hannibal Lecters

Serial Killers: The Real Life Hannibal Lecters

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battleship

Battleship

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Final Programme

The Final Programme

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tales That Witness Madness

Tales That Witness Madness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Black Windmill

The Black Windmill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
DeadHeads

DeadHeads

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Squirm

Squirm

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pact II

The Pact II

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pyx

The Pyx

1973
×
Read the review Edit this entry  
19
Untraceable

Untraceable

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trauma

Trauma

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Stab

Final Stab

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Penny Dreadful

Penny Dreadful

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pact

The Pact

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Laid to Rest

Laid to Rest

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
Edit this entry