Sort by

Timothy has logged 216 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry