Cynthia has logged 381 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman vs. Robin

Batman vs. Robin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lost on Everest

Lost on Everest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Divine Intervention

Divine Intervention

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
The Quiet Ones

The Quiet Ones

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Martyrs

Martyrs

2015
×
Edit this entry  
18
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Phoenix Forgotten

Phoenix Forgotten

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Overboard

Overboard

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rosy

Rosy

2018
×
★★
Edit this entry  
14
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
The Outpost

The Outpost

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
I Love You Both

I Love You Both

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Concrete Kids

Concrete Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sobibor

Sobibor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Madeinusa

Madeinusa

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
A Translator

A Translator

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Space Exodus

A Space Exodus

2009
×
★★
Edit this entry  
08
The President's Visit

The President's Visit

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Salt of This Sea

Salt of This Sea

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paper Year

Paper Year

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Starfish

Starfish

2018
×
★½
Edit this entry  
04
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Canal

The Canal

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Edit this entry  
03
Kingdom of Silence

Kingdom of Silence

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Edit this entry