Cynthia has logged 67 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Marshall

Marshall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
House of the Witch

House of the Witch

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Buried

Buried

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Venice

Once Upon a Time in Venice

2017
×
½
Edit this entry  
25
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Undertow

Undertow

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Some Kind of Hero

Some Kind of Hero

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★
Edit this entry  
20
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Smosh: The Movie

Smosh: The Movie

2015
×
½
Edit this entry  
19
Sands of Iwo Jima

Sands of Iwo Jima

1949
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Domestics

The Domestics

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Commune

The Commune

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pilgrimage

Pilgrimage

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Incitement

Incitement

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sarah's Key

Sarah's Key

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unlocked

Unlocked

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cuties

Cuties

2020
×
★½
Edit this entry  
10
Shaft

Shaft

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Acrimony

Acrimony

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Norm of the North: King Sized Adventure

Norm of the North: King Sized Adventure

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Invisible Men

The Invisible Men

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snails in the Rain

Snails in the Rain

2013
×
★★★★
Edit this entry