RSS feed for Kevin Royal

Kevin Royal has logged 214 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thesis

Thesis

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★½
Edit this entry  
24
Pee-Wee's Playhouse Christmas Special

Pee-Wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psychic Killer

Psychic Killer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
And Now Tomorrow

And Now Tomorrow

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrecked

Wrecked

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Scream in the Streets

A Scream in the Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Boggy Creek II: And the Legend Continues

Boggy Creek II: And the Legend Continues

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boost

The Boost

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry