RSS feed for Kevin Royal

Kevin Royal has logged 24 entries for animated films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In Absentia

In Absentia

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunderbirds are GO

Thunderbirds are GO

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Games of Angels

The Games of Angels

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Concert

The Concert

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Phonograph

The Phonograph

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scherzo Infernal

Scherzo Infernal

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Joachim's Dictionary

Joachim's Dictionary

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Renaissance

Renaissance

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Grandma's Encyclopaedia

Grandma's Encyclopaedia

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★
Edit this entry  
01
The Point!

The Point!

1971
×
★½
Edit this entry