2003

Kevin Royal Johnson Kevin Royal Johnson’s year in review

Kevin Royal’s highest rated films

  • Humanité

    ★★★★★

  • Exotica

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Rabid

    ★★★★★

  • 3 Women

    ★★★★★

  • Thriller: A Cruel Picture

    ★★★★★

  • Tunes of Glory

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★★

  • The Adjuster

    ★★★★½

  • Obsession

    ★★★★

  • Mystic River

    ★★★★

  • Lola

    ★★★★

  • Bay of Angels

    ★★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★★

  • Nine Queens

    ★★★★

  • Roger Dodger

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

A Fistful of Dollars

Jan 1

Last Film

Obsession

Jan 1

Genres, Countries & Languages

Drama
42 films
Crime
25 films
Thriller
21 films
Mystery
8 films
Romance
7 films
Horror
6 films
Comedy
6 films
Action
3 films
Sci Fi
3 films
Music
2 films
USA
42 films
France
7 films
UK
5 films
Italy
3 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Argentina
1 film
Spain
1 film
Sweden
1 film
English
51 films
French
6 films
Spanish
5 films
Italian
3 films
Portuguese
2 films
German
2 films
Polish
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Umbrellas of Cherbourg
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Hulk
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mystic River
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Gambling House
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2003

  • Obsession
  • Pitfall
  • The Harder They Fall
  • I Wouldn't Be in Your Shoes
  • Larceny
  • Moonrise
  • The Killer Is Loose
  • Naked Alibi
  • Coffee and Cigarettes
  • Act of Violence
  • Odds Against Tomorrow
  • Lured
  • Railroaded!
  • The Woman in the Window
  • Angels Over Broadway
  • Nightmare Alley
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Narrow Margin
  • Suddenly
  • Humanité
  • Exotica
  • The Adjuster
  • Mystic River
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Lola
  • Bay of Angels
  • Vanilla Sky
  • Rabid
  • In Cold Blood
  • Hangover Square
  • Nine Queens
  • High Wall
  • 3 Women
  • Anything Else
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Roger Dodger
  • Mon Oncle
  • Masked and Anonymous
  • Hulk
  • The Interpreter
  • Tales of Terror
  • The Body Snatcher
  • Gambling House
  • The File on Thelma Jordon
  • Deception
  • Tunes of Glory
  • Framed
  • Queen Bee
  • The Hitch-Hiker
  • Variety Lights
  • The Racket
  • The Big Knife
  • Fear in the Night
  • Call Northside 777
  • Brute Force
  • Born to Kill
  • Armored Car Robbery
  • A Fistful of Dollars

Highly rated films Kevin Royal missed

  • Memories of Murder
  • Los Angeles Plays Itself
  • Finding Nemo
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Battlestar Galactica
  • Dying at Grace
  • The Return
  • Come and Go

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more